Senin, 23 Januari 2017

Forum Komunitas Pertanian Indonesia Agroteknologi

Forum dan Komunitas Pertanian Indonesia – Agroteknologi.web.id http://www.dipopedia.com/2017/01/20-forum-dan-komunitas-pertanian-indonesia-agroteknologiwebid.html Bujqesia eshte kultivimi dhe kultivimin e kafsheve, bimeve dhe kerpudhave per ushqim, fibra, biokarburanteve, bimet mjekesore dhe produkte te tjera te perdorura per te mbeshtetur dhe per te permiresuar jeten e njeriut. Bujqesia ishte zhvillimi kryesor ne rritjen e qyteterimit njerezor ulur, ku bujqesia e llojeve te krijuara zbutur tepricave ushqimore qe ushqyer zhvillimin e qyteterimit. Studimi i bujqesise eshte i njohur si shkenca bujqesore. Historia e bujqesise daton mijera vjet, dhe zhvillimi i saj ka qene i nxitur dhe te percaktuar nga klimat shume te ndryshme, kulturave, dhe teknologjive. bujqesia industriale te bazuara ne shkalle te gjere monoculture bujqesi eshte bere metodologjia dominante bujqesore.

agronomi moderne, edukate bimeve, agrochemicals si pesticideve dhe plehrave kimike, dhe zhvillimet teknologjike kane ne shume raste rritur ndjeshem rendimentet e kultivimit, por ne te njejten kohe kane shkaktuar demtime te medha ekologjike dhe efektet negative shendetesore te njeriut. edukate selektiv dhe praktikat moderne ne blegtori jane rritur ne menyre te ngjashme e prodhimit te mishit, por kane ngritur shqetesime ne lidhje me mireqenien e kafsheve dhe efektet shendetesore te antibiotikeve, hormonet e rritjes, dhe kimikateve te tjera qe perdoren shpesh ne prodhimin e mishit industrial. Organizmat e modifikuara gjenetikisht jane nje komponent ne rritje te bujqesise, edhe pse ata jane te ndaluar ne disa vende. Prodhimi bujqesor e ushqimit dhe menaxhimin e ujit jane duke u bere gjithnje e çeshtjeve globale qe jane te nxisin debatin ne disa fronte. Degradimi i rendesishem i tokes dhe ujit te burimeve, duke perfshire sosje e akuiferet, eshte vene re ne dekadat e fundit, dhe efektet e ngrohjes globale ne bujqesi dhe te bujqesise ne ngrohjen globale ende nuk jane kuptuar plotesisht. Forum dan Komunitas Pertanian Indonesia – Agroteknologi.web.id

Produktet kryesore bujqesore mund te grupohen gjeresisht ne ushqime, fibrave, karburanteve dhe lendeve te para. ushqime specifike perfshijne drithera (kokrra), perime, fruta, vajra, mish dhe ereza. Fibrat perfshijne pambuku, leshi, mendafshi kerp, dhe li. Lendet e para perfshijne lende druri dhe bambu. Materiale te tjera te dobishme jane prodhuar edhe nga bimet, te tilla si resins, ngjyra, droga, parfume, biokarburanteve dhe produkte dekorative te tilla si lule te prera dhe bimet e kopshtit. Mbi nje e treta e punetoreve te botes jane te punesuar ne bujqesi, te dyte vetem per sektorin e sherbimeve, edhe pse perqindja e punetoreve te bujqesise ne vendet e zhvilluara ka rene dukshem gjate disa shekujve te fundit. Forum dan Komunitas Pertanian Indonesia – Agroteknologi.web.id

Fjala bujqesia eshte nje pershtatje vone Middle English se bujqesore Latine, nga Ager, fusha, dhe dhe Kultura, kultivimi ose ne rritje. Bujqesia zakonisht i referohet aktiviteteve te njeriut, edhe pse eshte verejtur edhe ne lloje te caktuara te milingonave, termiteve dhe Ambrosia beetle. Per te ushtruar bujqesine do te thote per te perdorur burimet natyrore per te prodhuar mallra te cilat mbajne jeten, duke perfshire ushqimin, fibra, produkteve pyjore, te lashtat kopshtarit, dhe sherbimet e tyre te lidhura. Ky perkufizim perfshin bujqesine punueshme ose agronomi, dhe hortikultures, te gjitha kushtet per rritje te bimeve, blegtori dhe pylltari. Nje dallim behet shpesh mes pylltarise dhe bujqesise, bazuar ne rotacionet me te gjate te menaxhimit te ish-se, gjera kundrejt praktikave te menaxhimit intensive dhe te zhvillimit, kryesisht nga natyra, dhe jo nga njeriu. Madje edhe atehere, ajo eshte e njohur se ka nje sasi te madhe te transferimit te njohurive dhe mbivendosjes midis silvikultures (menaxhimin e pyjeve) dhe bujqesise. Ne bujqesi tradicionale, te dy jane te kombinuara shpesh edhe ne pronesi te vogel toke, duke çuar ne agropylltarine afat.

Senin, 09 Januari 2017

Nahwa Travel Malang Juanda

Travel Malang Juanda? Pilih Nahwa Travel, Bukan yang Lain http://www.dipopedia.com/2017/01/08-travel-malang-juanda-pilih-nahwa-travel-bukan-yang-lain.html Ang usa ka travel agency mao ang usa ka pribado nga mamaligyaay o sa publiko nga pag-alagad nga naghatag og travel ug tourism nga may kalabutan sa mga serbisyo ngadto sa publiko alang sa mga suppliers sama sa mga kalihokan, airlines, sakyanan abang, cruise linya, hotel, riles, travel insurance, ug package tours. Dugang pa sa pagpakig-angot sa ordinaryo nga mga turista nga labing travel agencies sa usa ka linain nga departamento nga hinalad sa paghimog mga kahikayan sa pagbiyahe alang sa mga magpapanaw sa negosyo ug ang uban sa biyahe ahensya sa specialize sa commercial ug sa negosyo sa biyahe lamang. Adunay usab mobiyahe ahensya nga alagad ingon nga kinatibuk-ang mga ahente sales alang sa mga langyaw nga mga kompaniya sa pagbiyahe, nga nagtugot kanila nga makabaton mga buhatan diha sa mga nasud sa uban nga kay sa diin ilang hedkuwarter nahimutang.

Ang modernong travel agency unang mipakita diha sa ikaduha nga katunga sa ika-19 nga siglo. Thomas Cook-on sa usa ka kadena sa mga ahensiya sa katapusan nga quarter sa ika-19 nga siglo, sa pagpakig-uban sa mga Midland Railway. Sila dili lamang sa gibaligya sa ilang mga kaugalingon nga mga tours ngadto sa publiko, apan sa Dugang pa, nagrepresentar sa ubang mga kompanya sa tour. Ang ubang mga British nga mga ahensiya payunir sa biyahe mao ang Dean & Dawson, ang Polytechnic Touring Association, ug ang Co-operative Wholesale Society. Ang labing karaan nga sa kabubut-on sa biyahe sa Estados Unidos mao ang Brownell Travel; sa 4 sa Hulyo 1887, Walter T. Brownell nangulo sa napulo ka magpapanaw sa usa ka European tour, sakay sa sakayan gikan sa New York sa SS Devonia. Travel Malang Juanda? Pilih Nahwa Travel, Bukan yang Lain

Travel ahensya sa nahimong mas komon uban sa pagpalambo sa mga komersyal nga aviation, sugod sa mga tuig 1920. Sa sinugdan, sa biyahe ahensiya sa kadaghanan catered sa tunga-tunga ug ibabaw nga mga kustomer sa klase, apan ang mga post-gubat Boom sa mga pangmasang-market holidays package miresulta sa pagdaghan sa mga travel agencies sa nag-unang kadalanan sa labing British lungsod, nga nagasentro sa usa ka hut-ong mamumuo kliyente sa pagtan-aw alang sa usa ka sayon ​​nga paagi sa basahon sa gawas sa nasud baybayon holidays.

nag-unang function sa usa ka travel agency mao ang molihok isip usa ka ahente, pagbaligya sa mga produkto sa pagbiyahe ug mga serbisyo alang sa usa ka supplier. Busa, dili sama sa uban nga mga retail nga mga negosyo, dili sila magabantay sa usa ka tuod sa kahoy sa kamot, gawas kon sila pre-booked lawak sa hotel ug / o mga cabins sa usa ka cruise barko alang sa usa ka grupo sa travel nga hitabo sama sa usa ka kasal, hanimon, o sa usa ka grupo sa maong kalihukan. Ang usa ka package holiday o sa usa ka ticket wala gipalit gikan sa usa ka supplier gawas kon ang usa ka hangyo sa customer nga mopalit sa. Ang holiday o tiket ang gitagana ngadto sa kabubut-on sa usa ka discount. kapuslanan Ang Busa ang kalainan sa taliwala sa mga advertise bili nga ang mga customer nga ginabayad sa ug sa mga diskwento sa presyo sa nga kini gitagana sa ahente. Kini nailhan nga ang komisyon. Sa daghang mga nasud, ang tanang mga indibiduwal o mga kompaniya nga ibaligya tiket gikinahanglan nga lisensyado nga ingon sa usa ka travel ahente.

Kamis, 05 Januari 2017

Rental Mobil Malang di NAYFA Trans

Rental Mobil Malang di NAYFA Trans http://www.dipopedia.com/2016/12/29-rental-mobil-malang-di-nayfa-trans.html Bojad carxhoi dar ʙorai safari navʙatii xud? Içorai moşin metavonad ʙa şumo ozodī va candirii, vaqte ki şumo safar dihad, va dar ʙa'ze az qismathoi çahon in tanho rohi qoʙili ʙa dast atrofi ast. Ammo jak moşin kiroja niz an̂vol, ʙa safari xud ilova - ʙa monandi kūşiş ʙa pajdo kardani rohhoi ʙehtarin sozişnomai jo çoʙaçoguzorī ʙerun mahz on imkonoti suƣurta ʙa şumo lozim ast. Mufassal dar ʙorai, ʙaroi maslihathoi amalii mo dar sarfai pul, darki şartnomai kirojai xud va kanoragirī az muşkiloti ʙo moşin kuned. Şaved fikr kuned cī guna vositahoi naqlijot ʙa şumo lozim ast. Agar şumo safar ʙo farzandon va jo ʙo ʙisjor fişangi, şumo metavoned jak sedani kalon jo SUV mexohand. Agar şumo faqat çustuçū ʙaroi sarfai maʙlaƣ dar ʙorai sathi kirojai va gaz, şumo mexoxed, ki ʙa ʙand xurdtarin modeli dastras nest.

Ammo andozai ast, ki tanho omili nest. Looking ʙaroi cizi ekologī toza? Bisjor şirkathoi moşin holo moşinhoi giʙridii peşnihod. Metavoned ʙa man jak ʙast cūʙ meronem nest? Binoʙar in, ʙa ʙand moşin ʙo intiqoli avtomatii. (Dar ʙisjor kişvarho, jak intiqoli dastī az me'jor ast, - to ki peş az ʙoç cop nek xonda ʙeştar ʙo Maslin̂at içoradihii ʙajnalmilalii Car mo..) Incunin, ʙovarī, ki şirkat az on ki şumo ʙa il̂ora peşnihodhoi jagon Ilovaho şumo şojad lozim jo mexohed, ʙa monandi nizomi rack liƶaronii, kursii moşin jo GPS. Şumo muassisahoi ʙajnalmilalī moşin pajdo tamomi çahon - fikr Alamo, Avis, ʙuçet, Dollar, Korxonai, Hertz, millī, Sixt va sarfakorona. Ammo voʙasta ʙa on ço ki şumo safar, şirkathoi mahallī molikijati metavonad sur'ati past peşnihod; peş az ʙron, xonda tafsirn̂oi, to ʙovarī hosil şirkati onho to ʙa standarthoi az ʙozigaroni meʙoşand. Rental Mobil Malang di NAYFA Trans

Rental Mobil Malang di NAYFA Trans Hameşa dar atrofi xarid. Sançed, moşinahoi ʙron ʙuzurg va sajthoi Aggregat (ʙa monandi Expedia, Priceline va Kayak) ʙa dast ovardani andeşai on cī Qurʙhoi dastras meʙoşand, vale şumo niz ʙojad ʙa somonahoi şirkathoi moşin 'ʙozdid incunin - onho aksar vaqt peşnihod taxfif istisnoii. Baroi past kardani xud, dar ʙorai taxfif ʙaroi taşkilotn̂oi asosii millí̈, ʙarnoman̂oi flier zud-zud va ʙarnomahoi korti qarzī, ki şumo metavoned az oni mepursand. Onho zud-zud I'l ahdhoi oid ʙa içora moşin peşnihod namojand. (Kasone, peşnihod tavassuti AAA metavonad xele xuʙ.) Agar şumo az çoniʙi jak şirkati, ki zud-zud ʙa icora moşinhoi kor, onho metavonand sur'ati muzokirot dorand. Bovarī hosil kuned, ki ʙa sançed.

Peş az on ki tu tain onlajn, kor muoinai Internet ʙaroi kupon va jo peşʙurdi ramzhoi ʙa guzoşta ʙa muharriki ʙron somona avtomaşinai kirojai şirkati şumo. Tanho ʙa nomi şirkat pas az «ramzi kupon» ʙa sohai çustuçū cop va şumo vaqt pajdo Ramzhoi peşʙurdi maxsus, ki metavonad ʙa şumo dilxoh az 5 to 20 foiz istirohat arzişi kirojai xud zaxira kuned. Baroi fikru ʙeştar dar ʙorai sarfai pul, vaqte ki şumo ʙa içora moşin, nigared Cruising ʙaroi Ahdho moşin. Agar şumo nest, allakaj, ʙarrasī hamroh ʙarnomai vafodorī moşini kirojai şirkati şumo, vaqte ki şumo kitoʙ. In az çoniʙi şirkati farq, vale aksari onho ozod hastand va huquq ʙa şumo imtijoz muajjan hangomi çam'ovarii avtomoʙili xud; Ma'lumoti şumo dar ʙorai peş az fajli zamon ʙoşad, ʙa şumo imkon medihad, to çahida ʙa moşin va rafta, ʙa çoi istoda, dar xati darozmuddat, jo pur kardani nonamojonro. Şumo hamcunin metavoned huquq ʙaroi taxfif maxsus jo takomulot ozod doda meşavad. Rental Mobil Malang di NAYFA Trans